Jóga

O Prana Vashya józe

Prana Vashya [:prana vašja:] jóga je autentický jihoindický směr jógového cvičení, jehož cílem je tělo nejprve celkově ozdravit: dechem a pohybem do hloubky uvolnit, přitom ale nezapomenout na důležitou stabilizaci. Následně lze tělo skrz krátké zádrže dechu – které jsou součástí cvičení – energizovat.
Cvičení je intenzivní, plyne v rytmu hlubokého dechu s relativně krátkými výdržemi v jednotlivých pozicích (ásanách), typicky na délku 5-ti hlubokých dechů.

Prana Vashya jóga může být nejen ideální kompenzací sedavého způsobu života či jednostranné sportovní zátěže, ale především důkladnou průpravu na další jógové techniky, které mohou následovat.

Prana Vashya jógu se můžete naučit cvičit na kurzech, které pořádám v Praze i celé ČR, případně své znalosti prohlubovat na tématických seminářích.

Kdo chce jógu posunout od fyzického cvičení k jemnějším rovinám, obrací se zpravidla k jógové psychologii, dechovým a meditačním technikám. Záměrem je nalézat cestu hlouběji k sobě samému, postupně se zbavovat nejrůznějších překážek a omezení, která jsme na sebe v běhu času navrstvili.
O základních principech takovéto cesty hovoříme na seminářích jógové alchymie.