aneb
dovolme si objevit a projevit své světlé i temné aspekty v atmosféře přijetí a souhlasu

Mudrc Lao´c kdysi prohlásil: „Každá z bytostí nese ve svém týle temnotu a v náručí objímá světlo“. V Taoistické filosofii se jedná o základní síly života. Vše vzniká ze vzájemného prolínání a působení jinu a jangu. V každodenních záležitostech opomíjíme některé naše vlastnosti – říkejme jim stínové – které k nám bytostně přináleží, nicméně v důsledku výchovy a adaptace jsme je odložili stranou. Vynakládáme velké množství energie na jejich potlačení a nevyužíváme tak náš plný potenciál. Nejen, že stín nese vlastnosti za něž se stydíme, ale obsahuje kvality, které u druhých obdivujeme a jsou pro nás žádoucí (zlatý stín). Naprostá většina stínových aspektů je pro náš život nezbytná. Bez těchto vlastností nemůžeme být celiství.

Když se noříme do temnoty, nevíme, co tam na nás čeká. Můžeme cítit směs strachu a vzrušení. Přesto nakonec to, co objevíme, nebývá zdaleka tak hrozné, jak jsme si mysleli na začátku. Naopak zde potkáme nějaký poklad, který nás obohatí. Když se ponoříme do bahna, můžeme vylovit perlu.

Každý se na našem workshopu potká s jinak vypolarizovanými dvojicí „pokladů“. Pro někoho ve stínu leží dlouho zasunutý hněv, který najednou může vyšlehnout. Jiný zjistí, že to, co považoval za temné, je ve skutečnosti energie spontaneity, která zde zamrzla. Zkrátka, problém byl v onom rozdělení na světlé a temné, něco jsme tak sami pro sebe označili a stali se pak zajatci této představy. 

Proto náš program směřuje k osvobození, sjednocení, úlevě, když se ona dosavadní polarizace překročí. Sjednocení, zcelení polarit. 

Cestou k tomuto prožitku, který vyvrcholí potní chýší (temascalem), se můžete potkat s technikami a přístupy všech čtyř lektorů, kteří se budou celou dobu starat o bezpečí vašeho procesu, takže se o ně můžete s důvěrou opřít. Všichni lektoři si připravovaným programem prošli před vámi na vlastní kůži. 

Součástí programu bude na místě i výroba kostýmu/masky na „ples příšer“ (tj. našich stinných já) jakožto uvolněného sebeozdravného aktu.   

Zaujalo vás naše téma?

Pak vás poprosíme, abyste se trochu zasnili a vzpomněli si, jaká temná či ambivalentní literární či filmová postava, reálná či fiktivní, vás nejvíce fascinovala, takže by mohla odrážet vaší možnou stinnou část … Je to pirát, lapka, kat, čarodějnice, špiónka či kurtizána? Fantazii se meze nekladou.  (Rekvizity k této postavě si vezměte sebou).

Těšíme se na naše vzájemné a hluboké lidské setkání a propojení skrze naše světlé a temné stránky.

Programem vás budou provádět 4 průvodci:

Vojtěch Franče – terapeut, konstelář, grafolog a astrolog. Na tomto setkání vás budu provádět konstelacemi, skrz které můžete lépe nahlédnout do dějů a procesů vašeho nitra.

Jirka Hokr – šaman, průvodce a vypravěč. Celému semináři vytvořím rámec rituálu,  každý večer povedu Kruh hlasu u ohně a poslední noc vás provedu ceremonií Temascalu – Potní Chýše.

Lukáš Karas – terapeut, zabývám se prací se sny a mytologií. Každé ráno se společně budeme věnovat našemu snovému životu a nahlídneme do mytologických hloubek.

Petr Smil – průzkumník na poli jógy & tantry. Během akce se budeme společně věnovat práci s tělem, dechem a pohybem.

Kdy a kde

24. – 28. září 2020 (čtvrtek večer až pondělí poledne, 28.9. je státní svátek)

Meditační centrum Dibbavana, Dolní Sedliště, nedaleko Plané u Mariánských Lázní. Centrum Dibbavana se nachází na konci cesty poblíž přírodní rezervace „Pavlovická skála.“ Objekt má standardní vybavení – wc, koupelna, sprchy, …

Vše je zařízeno prostě, jednoduše a účelně, prostředí se bude zamlouvat těm, kdo radši upřednostňují neformální domácké prostředí uprostřed přírody.

Orientační harmonogram

čtvrtek:

16:00 – 20.00 příjezd, ubytování a aklimatizace, čaj, večeře

20:00 – 21:00 otevření kruhu, záměr akce

pátek až neděle:

8:00 – 9:00 snídaně

9:00 – 11:00 PANTEON SNŮ – provází Lukáš Karas

11:00 – 13:00 TANTRICKÁ JÓGA – ALCHYMIE DECHU & POHYBU – provází Petr Smil

13:00 – oběd a individuální program – výlety, odpočinek, …

16:00 – 18:00 KONSTELACE (NEJEN) NA TÉMA SVĚTLO A STÍN V NÁS  – provází Vojta Franče

18:30 – večeře

od 20:00 – KRUH HLASU – provází Jirka Hokr

V neděli večer proběhne rituál potní chýše,  TEMAZCAL, kterým nás provede Jirka Hokr.

pondělí:

snídaně, sdílení, uzavření kruhu, oběd

12:00 oběd, balení

14:00 odjezd

Cena

– 1200 Kč ubytování (s sebou spacák, spí se na posteli v místnostech po 1-4 lidech)

– 1600 vegetariánská strava – snídaně, oběd, večeře

– 4000 Kč lektorné

– dohromady 6800 Kč/osobu

Doprava

V týdnu před konáním akce domluvíme spolujízdy, případně vlakem do Plané a pak dojít anebo vyzvedneme.

Přihláška, platba, storno

Místo máte rezervované po vyplnění přihlášky ZDE a úhradě zálohy 4000 Kč převodem na účet 670100-2207603326/6210, do textu pro příjemce prosím zadejte „ve svém živlu“. Záloha je vratná v plné výši do 2 týdnů před zahájením kurzu, do 1 týdne před zahájením storno 50%, poté je záloha nevratná, neseženete-li náhradníka. Zbývající částka bude doplacena na místě.

Veškeré dotazy rádi zodpovíme.

O nás

Petr Smil, 733 58 28 48, www.pranayoga.cz

Od roku 2002 intenzivně praktikuji jógu, od roku 2009 v oblasti jógy lektoruji a od roku 2012 provozuji jógové a meditační centrum Jemný svět na pražských Vinohradech. Působím jako vyučující v řadě lektorských výcviků v rámci celé ČR, stojím za projektem jógové školy NEXT LEVEL a vyučuji i formou ucelených on-line kurzů.

Zajímají mě praktické přístupové cesty vedoucí k objevování vlastní celistvosti s ohledem na jedinečnost každé lidské existence, potenciál hlubokého uvolnění, radost z objevování sebe sama a světa nejen kolem nás, ale především vnitřního světa duše a ducha.

S tímto záměrem se prakticky zabývám filosofiemi a technikami Východu – především tantrickým šivaismem/šaktismem, hathajógou, tibetským tantrickým buddhismem a velice inspirativní jsou pro mě i techniky a principy taoismu. Opakovaně jsem podstoupil jógový výcvik v jižní Indii.

Ze západních tradic mě oslovuje nejen tradiční hermetické vidění světa, ale i myšlenky a poznatky hlubinné & transpersonální psychologie či přirozená spiritualita přírodních národů.

Vojtěch Franče, 737 624 837, ografologii.blogspot.com

Jsem terapeut a průvodce lidskými příběhy, k čemuž používám různých metod: systemické konstelace, astrologii a grafologii. Studoval jsem filozofii a estetiku a pak také psychologii na FFUK. Cítím se být vizionářem a dobrodruhem, který propátrává stále nové oblasti a který zpochybňuje stávající limity. Zajímá mě člověk s celou jeho barevností a hloubkou. Snažím se lidem zprostředkovat přístup k nim samým – umožnit jim stát se sebou samými. Nic lidského mi není cizí a nevěřím ničemu, z čehož se zároveň nedá dělat legrace. Ve výkladu světa se nejvíce opírám o říši archetypů, antickou mytologii a astrologické archetypy a symboly. Chápu svět jako inteligentní řád, v němž má každý své bezpečně dané místo. Nejsem zastánce jedné jediné víry nebo tradice, je mi blízké křesťanství, buddhismus, zen, súfismus i šamanismus. Ke každému, kdo ke mě přichází, se snažím mluvit jeho jazykem. Zajímá mě vývoj Země a společnosti, instinktivně hledám nové trendy a snažím se k nim prosekat mačetou cestu, aby se lidé, kteří čtou mé články, mohli cítit inspirováni. Miluji cestování (navštívil jsem v poslední době Kolumbii a Arménii) a ve volném čase rekreačně skládám hudbu a maluji obrazy. V poslední době objevuji svět vůní, které nás mohou spojit s něčím esencielním v naší duši, a vytvářím nový koncept Flow. 

Lukáš Karas, 733 439 441, FB Anima Mundi

Vedu kurz práce se sny nazvaný Hypnos a kurz archetypální psychologie Pantheon duše. Dlouhodobě se zajímám o mytologii, hlubinnou psychologii, mimořádné stavy vědomí, umění a pohádky. Ve svých přednáškách využívám poznatky z těchto různorodých oblastí, abych se pokusil předložit mapu vnitřní skutečnosti. Během let jsem jako terapeut, kdy jsem pracoval například v centru pro drogově závislé, dospěl k závěru, že práce se sny může být tou nejrychlejší cestou k duševnímu rozvoji.

Jirka Hokr 777 070 292, EnergieZeme.cz

Jsem průvodce sebepoznáním – provázím na individuálních i skupinových ceremoniích a workshopech. Pravidelně vedu výpravy za sebepoznáním za šamany do Peru a Ekvádoru, u kterých jsem sám prošel (a stále procházím) velmi intenzivním učením s rostlinami a Potní Chýší. O své práci a tématech vnitřního růstu rád pořádám přednášky a diskuse a poslední dobou mě velmi baví zpěv a práce s hlasem. 

Do jakékoli činnosti je pro mě velmi důležité vkládat kus sám sebe. Proto na ceremoniích i přednáškách často velmi otevřeně mluvím o svých vlastních procesech, které mám prozkoumané do veliké hloubky. Tím, že takto otevírám své srdce, umožním i svým klientům a okolí uvolnit se, být sami k sobě upřímnější a nebát se hloubek a temnot vlastní duše.