petr.smil (at) gmail.com, +420 733 582 848

Kam má paměť sahá, kladl jsem si otázku … „kdo jsem?“. Dodnes si pamatuji intenzivní pocity z raného dětství, které toto spontánní „noření se do sebe“ provázelo. Tehdy jsem netušil, že toto zkoumání je i ústředním tématem jógy jakožto cesty za autentickou spiritualitou, která je postavena na osobním prožitku a nikoliv tradovaném dogma.

V roce 2002 jsem se setkal s jógou, v období 2007-2010 opakovaně podstoupil dlouhodobé výcviky v jižní Indii pod vedením tamních učitelů a získal pověření nabyté zkušenosti předávat dál.

Zajímá mě struktura a dynamika skutečnosti, nacházení vlastního místa v řádu Bytí. Jógu chápu jako rozvoj fyzického, duševního i duchovního potenciálu.

Změněné či rozšířené stavy vědomí vnímám jako nedílnou součástí lidské zkušenosti a svým způsobem i naším bytostným právem a možná i povinností, nechceme-li rezignovat na smysl … Přitom všem nejde o únik z každodennosti do fantazie či snění, ale o naopak rozšiřování našeho porozumění světu uvnitř i kolem nás, rozvíjení tvořivosti a vzájemnosti.

Zájemce seznamuji s jógou – jejími principy, psychologií, dechovými a meditačními technikami, filosofií. Činím tak formou skupinových aktivit – vedu kurzy, lekce, semináře, retreaty, výcviky lektorů – anebo formou individuálních konzultací.

„Ve své úplnosti je jóga vnitřní alchymií, jejímž cílem není nic jiného než prohlubování harmonie skrze nalézání svého místa v řádu Bytí.“

Reference od klientů

Výuka byla velmi srozumitelná, příjemná atmosféra, individuální přístup Petra.Výborný základ pro domácí praxi.Určitě se budu vracet na další akce.

Ivana, Hoštice
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Online forma takto dlouhého kurzu je výhodná pro nás, kdo jsme z Moravy. Líbí se mi nastavený interval jednotlivých lekcí – co týden, to lekce. Je to dostatek času pro vlastní praxi, pro zpracování nových informací a pro případné narušení vlastních zažitých stereotypů, které si mnohdy nechtěně neseme. Palec nahoru dávám za nadhled, skromnost, pokoru a otevřenost, s nimiž Petr jógu učí.

Eva, Kroměříž
on-line kurz Prana Vashya jógy od A do Z

Kurz mi přinesl novou „rutinu“ a dal mi mnoho zajímavého 🙂 Původně jsem asi čekala i nějaké pokročilejší dechové techniky, ale záhy jsem byla spokojená s tím, jak byl kurz poskládaný, a impulsů nakonec bylo víc než dost. Bavily mě ty různé druhy meditace, myslím, že z nich budu při vlastních pokusech čerpat ještě dlouho. Výklad mi přišel srozumitelný, místy vlastně dost podrobný, což mně osobně vyhovovalo. Mám pocit, že se mi to díky „vyprávění“ podařilo zakotvit v mysli. Jinak se samotným médiem online kurzu jsem osobně strašně spokojená. Ta možnost připojit se na dálku, nebo sledovat záznam nabízí velkou svobodu a to, že se člověk může k lekci vrátit, vstřebat ji třeba na několikrát, případně pak podle ní praktikovat sám, je opravdu velká výhoda. Mám pocit, že mně osobně dal takto koncipovaný online kurz asi víc, než kdybych chodila do studia.

Lenka, Praha
on-line kurz MEZI NEBEM a ZEMÍ

Výklad pečlivý a podložený praxí. Mohu jenom doporučit a doporučuji.

Jakub, Praha
ranní kurz Prana Vashya jógy

Rovnomerne rozdelený čas na učenie techniky dýchania, série jógových pozícií a podnetné rozprávanie v neutrálnom duchu o širšom pochopení jógy. Sériu je na záver po víkende každý schopný cvičiť a rozvíjať ďalej sám alebo v príjemnom prostredí Jemného sveta. Individuálny skúsený prístup, dôkladne vysvetlená každá nejasnosť.

Emília, Slovensko
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Byla jsem maximálně spokojená. Seminář jsem si vybírala s tím, že nohy považuji za jednu z nejdůležitějších součástí lidského těla, od které se odvíjí i mnoho neduhů. Velmi pečlivé vysvětlení způsobu ukotvení, chůze a s tím spojené stabilizace těla a všech těchto souvisejících záležitostí splnilo očekávání. Cvičení jsme moc nedali, ale ani jsem to úplně neočekávala, cviky důležité kvůli uvědomění si postoje a kotvení jsme zvládli. A o lotosový sed vlastně až tak úplně nešlo.

Ivana, České Budějovice
tématické semináře

Kurz byl pro mě velmi přínosný. Nejprve bych chtěla moc ocenit celou myšlenku online kurzu. Vzhledem k tomu, že jsem mimo Pražská, neměla bych vůbec možnost kurz Prana vashya yogy navštivit. V průběhu kurzu mě Prana vashya yoga doslova pohltila, za což vděčím tvému skvělému výkladu a přístupu. Skvělý mi přišel i čas po lekci na možné dotazy a tvá otevřenost k jakémukoliv emailovému kontaktu. Super je i to, že jsou videa stále dostupná, a tak je možnost se k jednotlivým z nich stále vracet. Jedno velké DĚKUJI. Ve vztahu k józe mi kurz pomohl k větší jemnosti, hloubce a hravosti. To vše se však přelévá do každodenního života.

Dominika, Brno
on-line kurz Prana Vashya jógy od A do Z

Na seminář jsem se velice těšila a tento pocit mne provázel po celou dobu semináře. Byla jsem velmi spokojená, protože před/při fyzické jogové praxi se nehovoří o tak zásadních a důležitých informacích, které sahají do míst našeho běžného života a ještě mnohem dál. Za mě došlo k propojení a pojmenování témat, která jsou potřeba vynášet ven. Vždy záleží i na skupině, která se sejde a má nějaké směřování.. Úvod naplněný informacemi byl skvělým základem pro následující praxi a typy. Děkuji.

Lucie, Vimperk
semináře alchymie jógy - pránajáma

Výborný kurz, který bych spíše doporučila zájemcům, kteří již jógu trochu praktikují než úplným začátečníkům. Osobně bych uvítala pozice během kurzu více procvičit, zejména pozdravy slunce, ale zase by to bylo na úkor skvělého a podrobného výkladu. Doporučuji! Teď už jen začít pravidelně cvičit😉

Lucie, Praha
víkendový kurz Prana Vashya jógy

S jógou jsem před kurzem neměl vůbec žádné zkušenosti, takže po shlédnutí pár videí na www.pranayoga.cz jsem se trochu obával, že tohle nedám. Nakonec to nějak šlo a i když šlo jen o pár lekcí, začalo mě to bavit. Po hektickém dni v práci jsem se vždycky úžasně zklidnil. Petr důkladně vysvětlil každý pohyb a rytmus dechu, při cvičení nás i opravoval a radil, jak dělat pozici lépe nebo jak si jí zjednodušit, pokud jí ještě nezvládneme. Největším limitujícím faktorem pro mě bylo moje absolutně nepružné tělo navyklé sedět v práci u počítače. U spousty pozic by to sice svaly zvládly, ale klouby a šlachy mě prostě nepustily dál. Petr nám dal základ pro vlastní cvičení doma, takže pokud mě neopustí energie a trochu svoje tělo rozhýbu, klidně bych si celý kurs zopakoval znovu a soustředil se víc na správnou techniku a na dech (a ne na to, jak mi trne noha 🙂 ). Kromě jógových pozic toho má Petr bezpochyby ještě spoustu, co může naučit nebo vysvětlit (meditace, dechová cvičení, filozofie obecně) a věřím, že tento úvodní kurs byla jen malá ochutnávka. Škoda, že během kurzů na takové to obecné povídání nebylo víc času.

Martin, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy pro muže

Výuka splnila moje očekávání mírou vrchovatou. Byl tam dostatečný teoretický základ, prostor pro nácvik dechových cvičení a také bohatý prostor pro dotazy. Moc se mi líbilo, jak jednolivé lekce na sebe navazovaly a doplňovaly se. Výklad byl srozumitelný, myslím, že si v něm našel každý to, co potřeboval (já to tak měla). Některé věci byly nad rámec toho, co využiju, ale to mi nijak nevadilo. Také se mi líbilo vždy krátké protažení a rozhýbání.

Hanka, Praha 2
on-line kurz MEZI NEBEM a ZEMÍ

Absolvovala jsem sice pouze 3 kurzy jógy, ale tomuto bezkonkurenčně patří první místo. Petr se neomezuje pouze na fyzické cvičení, ale pojímá jógu celistvě, jako přístup k sobě a životu vůbec. Všechny pozice zevrubně vysvětlí, ukáže, jednotlivě zkontroluje všechny účastníky a přitom ukazuje možnosti, jak se vypořádat s individuálními omezeními každého z nás. A v neposlední řadě přispívá k dobré náladě vlídná atmosféra Jemného světa. Díky, Petře.

Ivana, Praha
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Bez očekávání čehokoliv byl výcvik úžasným sdělováním praktických i teoretických základů jogy, v příjemném prostředí s jemně naladěnými bytostmi. Podání na všech úrovních výborně vyvážené, motivující. Budu se těšit na pokračování…

Vinodini, Česká Třebová
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Chtěla jsem cvičit jógu, naučit se ji, porozumět ji a pochopit ji. A to vše jsem dostala. Postupně krok za krokem, srozumitelný výklad. Podrobné vysvětlení všeho, každého dechu, každého pohybu. Ze začátku jsem si myslela, že je toho povídání hodně a zbytečné, že chci přece cvičit. Ale pak jsem pochopila jak je to důležité. A občas se i vrátím k tomu co a jak si vysvětloval, hlavně ohledně dýchání. Líbilo se mi jak si nám sestavoval kuchařky a radil jak se dá cvičení zkrátit, když máš málo času. Protože někdy jsem si myslela, že tolik času nemám a proto ani nezačnu cvičit, nebo co když to nebude dobré, jestli něco vynechám a neudělám celou sérii. Teď si už i sama dokážu udělat kuchařku, protože jsem pochopila podstatu. Je to lepší než kdybych chodila někam s lidmi, asi bych se tolik nesoustředila, nedokázala bych vidět a slyšet vše, co je třeba. A nemusela bych se stydět nebo obávat, že něco nedám nebo nechápu. Teď už můžu chodit, protože si už věřím. Samozřejmě, že některé pozice nedám, ale to mě až tak netrápí, vím, že pravidelným cvičením se k tomu dopracuji. Ale není to můj cíl. Stojka na hlavě mě asi nikdy nepůjde a netrápí mě to. Ale kdo ví…Děkuji, Petře. Přeji ti hodně lásky a úspěchu.

Ema, Praha
on-line kurz Prana Vashya jógy od A do Z

Kurz pránájámy a meditace byl pro mě velkým obohacením vlastní praxe. Lektoři v mém okolí se věnují spíše praxi ásan, velmi tedy oceňuji tvůj přístup a to, že jdeš za hranice toho, co se u nás běžně sdílí. Děkuji za sdílení tvých zkušeností a vědomostí. On-line forma je pro mě ideální. Dojíždění by bylo nereálné a navíc se k informacím z kurzu mohu kdykoli vracet. Tvá forma výkladu je z mého pohledu velmi lidská a srozumitelná. Prostě mi to celé dává smysl 🙂

Kateřina, Napajedla
on-line kurz MEZI NEBEM a ZEMÍ

Výklad a srozumitelnost výborná, cítím se o mnoho lépe a těším se na pokračování v září.

Vláďa, Praha
ranní kurz Prana Vashya jógy

Patřím k těm, co už měli před kurzem něco odcvičeno, přesto byl pro mě kurz objevný. Byla jsem nadšená kreativním přístupem k sestavě i jógové praxi, vysvětlením toho, jak lze cvičení přizpůsobit potřebám jednotlivce při zachování (často i zvýšení) všech přínosů. Velmi inspirativní byl i velmi zasvěcený náhled do možností dalších jógových technik a filozofie jógy – směr, kterým bych se ráda trochu posunula, přestože se mé racionální jádro brání. Ještě jednou děkuju za příjemný a přínosný víkend.

Iva, Pardubice

Kurz Prana Vashya jógy předčil moje očekávání, cítím se o hodně lépe než před počátkem kurzu, a to fyzicky i psychicky :-). Pomalejší rozjezd kvůli učení správného dýchání a vysvětlení, jak správné dodržení pozic ovlivňuje výsledek, mi maximálně vyhovoval. Po každé lekci jako bych omládla 🙂

Katka, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy

Seminář byl super, vedl k uvědomění toho, co vlastně dělám, když cvičím. Vlastně ani nevím, jestli mi něco chybělo… 🙂 Mrzí mě, že nemůžu na další seminář o páteři, ale určitě přijdu na ten o ramenech.

Karolína, Praha
tématické semináře

Kurs nejenom splnil ale i predcil ma ocekavani. S chuti jsem dnes vstal o 30 minut drive, abych si alespon zacvicil 3 naucene pozdravy slunce. A uz se tesim, ze zbytek (a dalsi 3 pozdravy) odcvicim vecer. Bohuzel se clovek behem kurzu nestihne naucit, jak hned vstat rano o 90 minut drive 😀 Kurz byl vysvetlovanim koncipovan pro uplne zacatecniky, coz mi mimoradne vyhovovalo. Obdrzeli jsme detailni vyklad cviceni, a kdyz bylo treba, tak i vysvetleni podle zdravotniho stavu, resp. i snizene pohyblivosti, individualne upravenych pozic. Kazdou z pozic jsme si procvicili nekolikrat, coz mne pripada obzvlaste uzitecne. Cenne rady obdrzeli i zkusenejsi ucastnici kurzu, kteri jsou navykli na jine formy jogy. Pauzami, vykladem principu jogy a vlastne i svoji delkou mi kurz naprosto vyhovoval. Velmi si cenim i nabyteho poznani o dusevnich a jinych aspektech jogy, o kterych jsem vubec netusil. A jiste si prohloubim znalosti prectenim nektere z doporucenych knih. Velmi si cenim poskytnuteho manualu k zjednodusenemu cviceni.

Radek, Landshut
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Na seminář mě přivedla kamarádka ale výuka předčila mé očekávání. Seminář je prezentován velice srozumitelnou a názornou formou. Lektor super a maximálně vstřícný. Odnesla jsem si spoustu praktických tipů pro svou další jógovou praxi. Celá výuka probíhá v příjemném prostředí v malé skupině žáků. Objevila jsem další rozměry a zákoutí jógy. Poměr povídací a cvičící složky mi přišel akorát. Určitě se vrátím!

Jana, Praha
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Očekávání jsem měla velká a kurz je předčil. Výklad byl srozumitelný a názorný, evidentně víš, o čem mluvíš. Dotazy účastníků fungovaly dokonale v tom, že vesměs nebylo třeba je klást, protože je stihl položit někdo jiný. Speciálně děkuji za techniku toroidního pole, je pro mě jak dělaná. Meditace snového symbolu a Tattwa Shuddhi byly nečekaně efektivní. Děkuji za časté připomínání úplného výdechu.

Darina, Praha
on-line kurz MEZI NEBEM a ZEMÍ

Pro mne osobně byl seminář teoreticky i prakticky velmi zajímavý a užitečný. Řadu protahovacích cviků jsem začal stabilně používat jako doplněk při silovém tréninku ve fitku.

Dan, Praha
tématické semináře

Vse bylo perfektni, naprosta spokojenost s on-line kurzem. Velmi jsem uvitala vstricny a otevreny pristup Petra s ohledem na ruznou pokrocilost v joze vsech ucastniku.

Martina, Brno
on-line kurz Prana Vashya jógy od A do Z

Kurz předčil má očekávání. Rád ho doporučím všem zájemcům o řádné zasvěcení do světa jógy. Jsi skvělý lektor! Mám radost z toho, že po absolvování kurzu jsme schopni sami odcvičit poměrně složitou sestavu, že jsme schopni si pohlídat klíčové detaily a tak. Za mě 1* 🙂

Martin, Svojetice
večerní kurz Prana Vashya jógy

Kurz jsem si vyhledala s představou zdokonalit si pránájámické techniky, meditaci a práci s energiemi. Přestože jsem na začátku kurzu přesně netušila, co uvedené kapitoly obnášejí, byla jsem příjemně překvapená. Kurz mi otevřel nové oblasti, přidal nové výzvy. Pro mne byl výklad většinou srozumitelný, myslím, že se ještě budu vracet k materiálům, odkazům i poznámkám. Nebylo cílem porozumět všemu, cílem bylo získat další informace, poslechnout si zkušenosti, prožít si některé aktivity a vybrat si. Kurz mi přidal na chuti a touze posouvat se dále. Během kurzu mi nechybělo nic, naopak – nyní mi chybí fajn společnost zajímavých lektorů a mých skvělých „spolužáků“.

Jitka, Jičín
škola jógy NEXTLEVEL

K volbe on-line vyuky me donutila karantena, jinak bych volila osobni kontakt. Musim rict, ze i tak na me kurz pusobil velmi prirozene a s velkou energii. Lekce byly vedeny jasne a vse jednoduse a srozumitelne prezentovano. Velka vyhoda je moznost vse shlednout zpetne, vratit se k pozici, pripadne preskocit to co je jasne. Moji praxi to vyznamne posunulo vpred. Dekuji.

Jarmila, Praha
on-line kurz Prana Vashya jógy od A do Z

Výuka splnila má očekávání, vhodně spojená teorie s praxí, výklad srozumitelný. Vřele doporučuji všem, kteří si chtějí rozšířit obzory své praxe jógy.

Jirka, Třebechovice pod Orebem
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Kurz předčil moje očekávání. Nejvíc na něm oceňuju to, že jsem byl „donucen“ po celodenním běhu vypnout běžný režim mozku a soustředit se sám na sebe a na cvičení. Taky mi ukázal, čeho všeho moje tělo není schopno, ale postupně jsem lecčeho dosáhl, minimálně k mé spokojenosti. A nedovedu si představit sympatičtějšího lektora, než byl Petr. Určitě si najdu další kurz pod jeho vedením.

Petr Š., Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy pro muže

S kurzem Prana Vashya jógy pro muže jsem byl naprosto spokojen, až nad očekávání. Moc se mi líbilo, jak byly lekce vedeny, vše bylo naprosto srozumitelné. Byl věnován dostatečný prostor jak pro vysvětlení, tak i pro samotné cvičení. Nejvíce jsem ocenil to, že se jednalo o kurz, kde se vede k pravé podstatě jógy. Nešlo tedy pouze o fyzické cvičení. Díky za to.

Petr, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy pro muže

Tento styl jógy jsem již znala a delší dobu jsem hledala přesně to, co bylo náplní kurzu, tedy postupné prozkoumávání a seznamování se s jednotlivými pozicemi. Výklad byl srozumitelný, Petr se věnoval každému jednotlivě, případné dotazy byly vždy zodpovězeny. Kurz mě velmi mile překvapil 🙂 Výborné je i to, že po kurzu můžeme navštěvovat jednotlivé lekce a prohlubovat znalosti a „odcvičit si “ doma to, co už známe.

Dana, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy

Kurz byl pro mě srozumitelný, naučil jsem se díky němu více o józe, zjistil co je pránájáma a že se sny se dá pracovat i jinak než je jen pozorovat a prožívat. Naučil jsem se spoustu nových technik, které mohu nyní zkoušet a zařazovat do cvičení i běžného života. Oceňuji, že Petr vychází hlavně ze svých zkušeností a ne jen z „pravdy sdělené dávnými mistry.“ Také mne těší, že kurz byl zaměřen i na přenesení jógy do „praktického života“. Pro mne osobně je důležitá i skutečnost, že kurz pro mě byl i cennou motivací k dalšímu prohlubování znalostí a (samo)studiu.

Karel, Řevnice
on-line kurz MEZI NEBEM a ZEMÍ

Kurz naprosto splnil mé očekávání. Srozumitelnost výkladu byla skvělá, podrobná a získala jsem pocit, že vím co a jak dělat.

Klára, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy

Ahoj, děkuji za tuto možnost. Velice oceňuji výklad samotný (srozumitelnost, věcnost, osobní zkušenosti), možnost vidět ássány z jiného úhlu a vzdálenosti a dle potřeby se vracet k záznamu, posouvat jej a opakovat. Za mne bylo však největším přínosem závěrečné posezení a řešení dotazů a nejasností. Ty byly obvykle položeny dříve, než jsem je stačil formulovat. Jako mimopražský, jsem pak nemusel řešit „přetahování“ a spěchání na poslední spoj.

David, Stochov
on-line kurz Prana Vashya jógy od A do Z

Seminář byl velmi inspirativní a dal mi spoustu námětů k dalšímu studiu. Příjemná uvolněná atmosféra. Hovoření z vlastních prožitků a zkušeností. Propojení psychologie s filozofií jógy.

anonymní zpětná vazba
semináře alchymie jógy - pránajáma

Jsem moc ráda,že jsem si kurz koupila .Jsem začátečník a vše bylo srozumitelně vysvětleno.Ráda bych ,kdyby bylo třeba na podzim nějaké další pokračování,rozšíření o další pozice atd.No prostě mě to hrozně bavilo a chci moc poděkovat za tento on line kurz 🙂

Monika, Přerov
on-line kurz Prana Vashya jógy od A do Z

Kurz spíš předčil, než jen splnil očekávání. Oceňuji, že jsem si lekce mohla projít kdykoli a znovu. Líbila se mi pozvolnost výkladu – postupné prodlužování sestavy. Bylo dost času si mezi lekcemi nové věci zažít, vlastně si vůbec neumím představit, že bych něco podobného vyslechla v rámci jednoho víkendu a pak to byla schopná uvést do nějaké rozumné praxe. Ze začátku jsem měla úplně dost jen po 3 nejjednodušších pozdravech slunce. Srozumitelné a názorné mi to přišlo celou dobu. Jako začátečníkovi mi nic nechybělo. Jsem ráda za svobodný a laskavý přístup.

Pavlína, Praha
on-line kurz Prana Vashya jógy od A do Z

Tvůj seminář, ale i tvoje povídání v Indii a blok povídání ve víkendovém kurzu je pro mě jako „převaděč“ od převážně fyzického cvičení k vnitřní praxi. Už delší dobu jsem se cítila jaksi ztracená v množství knih, názorů a cvičitelů. Tento způsob tvého výkladu mi velmi vyhovuje, je to pro mě srozumitelné a jasné. Určitě bych ráda pokračovala, prohloubila bych jednotlivá témata (práce se stínem, sny) a taky šla více do praxe. Ráda bych rozvíjela praxi pranajámy …

Radana, Praha
semináře alchymie jógy - pránajáma

Líbilo se mi vysvětlení s ohledem na stavbu těla, správné držení, hodně mi to v mé jógové praxi pomohlo a i nadále používám tipy, co a jak dělat lépe, abychom tělu neubližovali. Vše bylo vysvětleno srozumitelně a názorně. Velice kladně hodnotím i to, že videa účastníkům zůstanou i po skončení kurzu, je super se k nim moci vracet.

Kristýna, Praha
on-line kurz Prana Vashya jógy od A do Z