petr.smil (at) gmail.com, +420 733 582 848 Become a Patron!

Rozhovor k projektu jógové školy NEXTLEVEL; Rozhovor pro časopis jógaDnes.

Od roku 2002 se intenzivně zabývám jógou, od roku 2009 v této oblasti lektoruji a od roku 2012 provozuji jógové a meditační centrum Jemný svět na pražských Vinohradech.

Praktikoval jsem nejprve v tradici Ashtanga Vinyasa jógy [:aštanga vinjása:], která mě v roce 2007 dovedla do jižní Indie. Následovalo několik let cestování mezi Evropou a Indií za studiem u tamních učitelů, prohlubování dovedností, ale zároveň i rostoucího uvědomění, že Evropa není Indie a co může za určitých okolností fungovat tam, nemusí fungovat tady.

Do značné míry určující bylo pro mě setkání s Prana Vashya jógou [:prana vašja:]. To přišlo v době, kdy jsem už cítil, že se má cesta ubírá směrem k dechu a technikám, které vedou hlouběji.

V roce 2009 jsem v jižní Indii zakončil několikaměsíční studium u Vinaye Kumara – hlavního učitele tohoto směru jógy – s oprávněním předávat tuto formu jógového výcviku i ostatním. Ve stejném roce jsem prošel náročným procesem intenzivního vzestupu energie kundalini, včetně následné několikaleté snahy integrovat prožitkový materiál, který proces vynesl na povrch. Za tuto zkušenost jsem nesmírně vděčný, neboť mě kromě jiného přivedla i k zájmu a studiu hlubinné & transpersonální psychologie včetně problematiky psychospirituální krize.

Zajímají mě praktické přístupové cesty vedoucí k objevování naší celistvosti s ohledem na jedinečnost každé lidské existence, potenciál hlubokého uvolnění, radost z objevování sebe sama a světa nejen kolem nás, ale i toho vnitřního.

Kromě jógy a souvisejících nauk, které vzkvétaly především na indickém subkontinentu – zejména tantrický šivaismus a hathajóga, neduální védanta, tibetský tantrický buddhismus atd. – mě zajímají zvláště ty směry, které pracují s člověkem v jeho komplexnosti, tj. zahrnují i tělo a hmotnou rovinu. Inspirativní jsou pro mě techniky a filosofie taoismu, západní hermetická tradice, ale i myšlenky a poznatky soudobé psychologie (Jung) či přirozená spiritualita přírodních národů.

Své zkušenosti s jógou sdílím prostřednictvím víkendových výukových seminářů i kurzů konaných během týdne, s jednotlivci spolupracuji individuálně. Cvičení jógy nevedu tak, aby lidé napodobovali můj pohyb anebo cvičili podle mého dechu, ale naopak – učím je zaujímat pozice samostatně, s respektováním svých dispozic a omezení. Cílem je  skrze pohyb a dech vstupovat do hlubší přítomnosti, skrze kterou může nastat transformace a růst vědomí  …

„Ve své úplnosti je jóga vnitřní alchymií, jejímž cílem není nic jiného než prohlubování harmonie skrze nalézání svého místa v řádu bytí.

Ohlasy od absolventů mé výuky

Kurz Prana Vashya jógy předčil moje očekávání, cítím se o hodně lépe než před počátkem kurzu, a to fyzicky i psychicky :-). Pomalejší rozjezd kvůli učení správného dýchání a vysvětlení, jak správné dodržení pozic ovlivňuje výsledek, mi maximálně vyhovoval. Po každé lekci jako bych omládla 🙂

Katka, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy

Výklad a srozumitelnost výborná, cítím se o mnoho lépe a těším se na pokračování v září.

Vláďa, Praha
ranní kurz Prana Vashya jógy

Výborný kurz, který bych spíše doporučila zájemcům, kteří již jógu trochu praktikují než úplným začátečníkům. Osobně bych uvítala pozice během kurzu více procvičit, zejména pozdravy slunce, ale zase by to bylo na úkor skvělého a podrobného výkladu. Doporučuji! Teď už jen začít pravidelně cvičit😉

Lucie, Praha
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Kurz jsem si vyhledala s představou zdokonalit si pránájámické techniky, meditaci a práci s energiemi. Přestože jsem na začátku kurzu přesně netušila, co uvedené kapitoly obnášejí, byla jsem příjemně překvapená. Kurz mi otevřel nové oblasti, přidal nové výzvy. Pro mne byl výklad většinou srozumitelný, myslím, že se ještě budu vracet k materiálům, odkazům i poznámkám. Nebylo cílem porozumět všemu, cílem bylo získat další informace, poslechnout si zkušenosti, prožít si některé aktivity a vybrat si. Kurz mi přidal na chuti a touze posouvat se dále. Během kurzu mi nechybělo nic, naopak – nyní mi chybí fajn společnost zajímavých lektorů a mých skvělých „spolužáků“.

Jitka, Jičín
škola jógy NEXTLEVEL

Kurs nejenom splnil ale i predcil ma ocekavani. S chuti jsem dnes vstal o 30 minut drive, abych si alespon zacvicil 3 naucene pozdravy slunce. A uz se tesim, ze zbytek (a dalsi 3 pozdravy) odcvicim vecer. Bohuzel se clovek behem kurzu nestihne naucit, jak hned vstat rano o 90 minut drive 😀 Kurz byl vysvetlovanim koncipovan pro uplne zacatecniky, coz mi mimoradne vyhovovalo. Obdrzeli jsme detailni vyklad cviceni, a kdyz bylo treba, tak i vysvetleni podle zdravotniho stavu, resp. i snizene pohyblivosti, individualne upravenych pozic. Kazdou z pozic jsme si procvicili nekolikrat, coz mne pripada obzvlaste uzitecne. Cenne rady obdrzeli i zkusenejsi ucastnici kurzu, kteri jsou navykli na jine formy jogy. Pauzami, vykladem principu jogy a vlastne i svoji delkou mi kurz naprosto vyhovoval. Velmi si cenim i nabyteho poznani o dusevnich a jinych aspektech jogy, o kterych jsem vubec netusil. A jiste si prohloubim znalosti prectenim nektere z doporucenych knih. Velmi si cenim poskytnuteho manualu k zjednodusenemu cviceni.

Radek, Landshut
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Kurz předčil moje očekávání. Nejvíc na něm oceňuju to, že jsem byl „donucen“ po celodenním běhu vypnout běžný režim mozku a soustředit se sám na sebe a na cvičení. Taky mi ukázal, čeho všeho moje tělo není schopno, ale postupně jsem lecčeho dosáhl, minimálně k mé spokojenosti. A nedovedu si představit sympatičtějšího lektora, než byl Petr. Určitě si najdu další kurz pod jeho vedením.

Petr Š., Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy pro muže

Výuka byla velmi srozumitelná, příjemná atmosféra, individuální přístup Petra.Výborný základ pro domácí praxi.Určitě se budu vracet na další akce.

Ivana, Hoštice
víkendový kurz Prana Vashya jógy

S jógou jsem před kurzem neměl vůbec žádné zkušenosti, takže po shlédnutí pár videí na www.pranayoga.cz jsem se trochu obával, že tohle nedám. Nakonec to nějak šlo a i když šlo jen o pár lekcí, začalo mě to bavit. Po hektickém dni v práci jsem se vždycky úžasně zklidnil. Petr důkladně vysvětlil každý pohyb a rytmus dechu, při cvičení nás i opravoval a radil, jak dělat pozici lépe nebo jak si jí zjednodušit, pokud jí ještě nezvládneme. Největším limitujícím faktorem pro mě bylo moje absolutně nepružné tělo navyklé sedět v práci u počítače. U spousty pozic by to sice svaly zvládly, ale klouby a šlachy mě prostě nepustily dál. Petr nám dal základ pro vlastní cvičení doma, takže pokud mě neopustí energie a trochu svoje tělo rozhýbu, klidně bych si celý kurs zopakoval znovu a soustředil se víc na správnou techniku a na dech (a ne na to, jak mi trne noha 🙂 ). Kromě jógových pozic toho má Petr bezpochyby ještě spoustu, co může naučit nebo vysvětlit (meditace, dechová cvičení, filozofie obecně) a věřím, že tento úvodní kurs byla jen malá ochutnávka. Škoda, že během kurzů na takové to obecné povídání nebylo víc času.

Martin, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy pro muže

Kurz naprosto splnil mé očekávání. Srozumitelnost výkladu byla skvělá, podrobná a získala jsem pocit, že vím co a jak dělat.

Klára, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy

Tento styl jógy jsem již znala a delší dobu jsem hledala přesně to, co bylo náplní kurzu, tedy postupné prozkoumávání a seznamování se s jednotlivými pozicemi. Výklad byl srozumitelný, Petr se věnoval každému jednotlivě, případné dotazy byly vždy zodpovězeny. Kurz mě velmi mile překvapil 🙂 Výborné je i to, že po kurzu můžeme navštěvovat jednotlivé lekce a prohlubovat znalosti a „odcvičit si “ doma to, co už známe.

Dana, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy

Na seminář jsem se velice těšila a tento pocit mne provázel po celou dobu semináře. Byla jsem velmi spokojená, protože před/při fyzické jogové praxi se nehovoří o tak zásadních a důležitých informacích, které sahají do míst našeho běžného života a ještě mnohem dál. Za mě došlo k propojení a pojmenování témat, která jsou potřeba vynášet ven. Vždy záleží i na skupině, která se sejde a má nějaké směřování.. Úvod naplněný informacemi byl skvělým základem pro následující praxi a typy. Děkuji.

Lucie, Vimperk
semináře alchymie jógy - pránajáma

Výklad pečlivý a podložený praxí. Mohu jenom doporučit a doporučuji.

Jakub, Praha
ranní kurz Prana Vashya jógy

Seminář byl super, vedl k uvědomění toho, co vlastně dělám, když cvičím. Vlastně ani nevím, jestli mi něco chybělo… 🙂 Mrzí mě, že nemůžu na další seminář o páteři, ale určitě přijdu na ten o ramenech.

Karolína, Praha
tématické semináře

Tvůj seminář, ale i tvoje povídání v Indii a blok povídání ve víkendovém kurzu je pro mě jako „převaděč“ od převážně fyzického cvičení k vnitřní praxi. Už delší dobu jsem se cítila jaksi ztracená v množství knih, názorů a cvičitelů. Tento způsob tvého výkladu mi velmi vyhovuje, je to pro mě srozumitelné a jasné. Určitě bych ráda pokračovala, prohloubila bych jednotlivá témata (práce se stínem, sny) a taky šla více do praxe. Ráda bych rozvíjela praxi pranajámy …

Radana, Praha
semináře alchymie jógy - pránajáma

Kurz předčil má očekávání. Rád ho doporučím všem zájemcům o řádné zasvěcení do světa jógy. Jsi skvělý lektor! Mám radost z toho, že po absolvování kurzu jsme schopni sami odcvičit poměrně složitou sestavu, že jsme schopni si pohlídat klíčové detaily a tak. Za mě 1* 🙂

Martin, Svojetice
večerní kurz Prana Vashya jógy

S kurzem Prana Vashya jógy pro muže jsem byl naprosto spokojen, až nad očekávání. Moc se mi líbilo, jak byly lekce vedeny, vše bylo naprosto srozumitelné. Byl věnován dostatečný prostor jak pro vysvětlení, tak i pro samotné cvičení. Nejvíce jsem ocenil to, že se jednalo o kurz, kde se vede k pravé podstatě jógy. Nešlo tedy pouze o fyzické cvičení. Díky za to.

Petr, Praha
večerní kurz Prana Vashya jógy pro muže

Pro mne osobně byl seminář teoreticky i prakticky velmi zajímavý a užitečný. Řadu protahovacích cviků jsem začal stabilně používat jako doplněk při silovém tréninku ve fitku.

Dan, Praha
tématické semináře

Byla jsem maximálně spokojená. Seminář jsem si vybírala s tím, že nohy považuji za jednu z nejdůležitějších součástí lidského těla, od které se odvíjí i mnoho neduhů. Velmi pečlivé vysvětlení způsobu ukotvení, chůze a s tím spojené stabilizace těla a všech těchto souvisejících záležitostí splnilo očekávání. Cvičení jsme moc nedali, ale ani jsem to úplně neočekávala, cviky důležité kvůli uvědomění si postoje a kotvení jsme zvládli. A o lotosový sed vlastně až tak úplně nešlo.

Ivana, České Budějovice
tématické semináře

Seminář byl velmi inspirativní a dal mi spoustu námětů k dalšímu studiu. Příjemná uvolněná atmosféra. Hovoření z vlastních prožitků a zkušeností. Propojení psychologie s filozofií jógy.

anonymní zpětná vazba
semináře alchymie jógy - pránajáma

Absolvovala jsem sice pouze 3 kurzy jógy, ale tomuto bezkonkurenčně patří první místo. Petr se neomezuje pouze na fyzické cvičení, ale pojímá jógu celistvě, jako přístup k sobě a životu vůbec. Všechny pozice zevrubně vysvětlí, ukáže, jednotlivě zkontroluje všechny účastníky a přitom ukazuje možnosti, jak se vypořádat s individuálními omezeními každého z nás. A v neposlední řadě přispívá k dobré náladě vlídná atmosféra Jemného světa. Díky, Petře.

Ivana, Praha
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Rovnomerne rozdelený čas na učenie techniky dýchania, série jógových pozícií a podnetné rozprávanie v neutrálnom duchu o širšom pochopení jógy. Sériu je na záver po víkende každý schopný cvičiť a rozvíjať ďalej sám alebo v príjemnom prostredí Jemného sveta. Individuálny skúsený prístup, dôkladne vysvetlená každá nejasnosť.

Emília, Slovensko
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Patřím k těm, co už měli před kurzem něco odcvičeno, přesto byl pro mě kurz objevný. Byla jsem nadšená kreativním přístupem k sestavě i jógové praxi, vysvětlením toho, jak lze cvičení přizpůsobit potřebám jednotlivce při zachování (často i zvýšení) všech přínosů. Velmi inspirativní byl i velmi zasvěcený náhled do možností dalších jógových technik a filozofie jógy – směr, kterým bych se ráda trochu posunula, přestože se mé racionální jádro brání. Ještě jednou děkuju za příjemný a přínosný víkend.

Iva, Pardubice

Výuka splnila má očekávání, vhodně spojená teorie s praxí, výklad srozumitelný. Vřele doporučuji všem, kteří si chtějí rozšířit obzory své praxe jógy.

Jirka, Třebechovice pod Orebem
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Na seminář mě přivedla kamarádka ale výuka předčila mé očekávání. Seminář je prezentován velice srozumitelnou a názornou formou. Lektor super a maximálně vstřícný. Odnesla jsem si spoustu praktických tipů pro svou další jógovou praxi. Celá výuka probíhá v příjemném prostředí v malé skupině žáků. Objevila jsem další rozměry a zákoutí jógy. Poměr povídací a cvičící složky mi přišel akorát. Určitě se vrátím!

Jana, Praha
víkendový kurz Prana Vashya jógy

Bez očekávání čehokoliv byl výcvik úžasným sdělováním praktických i teoretických základů jogy, v příjemném prostředí s jemně naladěnými bytostmi. Podání na všech úrovních výborně vyvážené, motivující. Budu se těšit na pokračování…

Vinodini, Česká Třebová
víkendový kurz Prana Vashya jógy